Ege’den Karadeniz’e: Horon durana kadar direniş

İZMİR – Ekoloji mücadelesinde yer alan kadınlar, İkizdere’de talana ve doğa katliamına karşı direnen kadınların yanında olduklarını belirterek, “Birlikte horona duracağımız güne kadar direnişten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağında köylülerin doğa nöbeti 18’inci gününde devam ediyor. Kadınların öncülük ettiği direnişe, İzmir’de bulunan ekolojist kadınlardan da destek geldi. Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Dönem Eş Sözcüsü Seval Ekşici, pek çok yerde olduğu gibi, İkizdere’de de sermaye uğruna doğanın talan edildiği vurgulandı. Pandemide de iktidarın halkın toprağına göz diktiğini belirten Ekşici, “Yıllardır uygulanan bu talan politikalarının sonucu olarak Karadeniz’de sel felaketi, Ege’de toprak kaymaları, yoksullaşan çiftçinin yok olan tarım alanlarına şahit oluyoruz” dedi.

EGE’DEN KARADENİZ’E

İkizdere’de sadece ekolojinin değil, aynı zamanda yöre halkının geçim kaynaklarının da tehlikede olduğunu ifade eden Ekşici, kadınların da kendi toprağına sahip çıkan direniş halinin kendileri için umut olduğunu kaydetti. Ekşici, “İkizdere’de de kendi toprağını savunanlara karşı açgözlü sermayenin safını tutmak; ben zorbalığın tarafı değil bizzat zorbanın kendisiyim demektir. Yine aynı anlayış ile karşı karşıyayız. Bir yandan kadınların direnişini izlerken bir yandan da azgınca saldıran devlet erkini görüyoruz. Onları Hacıbektaşlı’dan Kirazlı yayladan iyi biliyoruz. Onlar da bilsinler ki Karadeniz’in kadınları Karadeniz gibidir. Deli akar kanları. İkizdereli kadınların yanında horona duracağımız güne kadar durmayacağız. Bu sadece Karadeniz’in değil memleketin sorunudur. Memleketimizden vazgeçmiyoruz. Selamlar gönderiyoruz Ege’den Karadeniz’e” mesajını verdi.

DİRENİŞ KAZANACAK

EGEÇEP kurucu üyelerinden Alime Yalçın Mitap, direnişte kadınların ön planda olmasının gurur verici olduğunu ifade etti. Mitap, kadınların doğup büyüdükleri çocuklarını büyüttükleri toprakların zarar göreceği bilicinde olduklarını, mücadelenin kazanılmasında önemli rolünün olduğunu, sonuç alınmayana kadar kadınların geri çekilmeyeceğini dile getirdi. Kadınların direnişinin talancılara en güzel yanıt olduğuna da işaret eden Mitap, kadınların haklı direnişinin kazanacağını belirtti.

KADINLAR VAZGEÇMEYECEK

Konak Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Yasemin Sağlam da ülkenin her yerinde talan politikasının devrede olduğunu aktardı. Karadenizli kadınların bu saldırılara cansiperane bir şekilde mücadele ettiğini söyleyen Sağlam, “Eli belinde kavgaya hazır duruşu ile kadınlar dağlarından, vadilerinden vazgeçemeyecek’ dedi.

‘DİRENİŞİ BÜYÜTMELİYİZ’

İkizdere’de verilen mücadelenin çok değerli olduğunu ifade eden Sağlam, taşla, sopayla bedenleri ile kurulan barikata destek verilmesi gerektiği çağrısında bulundu. Sağlam, “Suyunu, toprağını, yaşam alanlarını savunmaya çalışan kadınların sonuna kadar yanındayız. Verilen her mücadelenin her direnişin değerinin bilincindeyiz. Bu mücadelenin gücünü büyütmek için elimizden gelen yapmaktan çekinmeyiz, buradan selam gönderiyorum. Bu mücadeleye bitmeyecek, hepimiz kalben onlarla yan yanayız” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir