Boğaziçi Üniversitesi’nden ‘rektör’ tepkisi

ANKARA – Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri, rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’ya ilişkin, “1980’lerin askeri vesayet rejiminden sonra ilk kez üniversitemize kurum dışından bir rektör atanmıştır. Kabul etmiyoruz vazgeçmiyoruz” açıklaması yaptı. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete’de yayımlanan kararla Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanmasına tepkiler sürüyor. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri, “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” başlıklı açıklamayla, Bulu’nun atanmasına tepki gösterdi. Açıklamada, “1 Ocak 2021 gece yarısı, 1980’lerin askeri vesayet rejiminden sonra ilk kez üniversitemize kurum dışından bir rektör atanmıştır. Bu durum 2016’dan bu yana ağırlaşarak sürmekte olan, rektör seçimlerini ortadan kaldıran antidemokratik uygulamaların bir devamıdır” denildi.

‘ÖZERKLİK İÇİN ŞARTTIR’ 


Kararın üniversitesinin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini ihlal edilmesini kabul etmeyeceklerini belirten Öğretim Üyeleri, üniversite senatosunun 2012 yılında kabul ettiği ilkelerden vazgeçmeyeceklerin vurgulayarak, ilkeleri şöyle sıraladı: “Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir. Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir. Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir