Dersim derneklerinden HES ve baraj protestosu

HABER MERKEZİ – Adana ve Mersin’deki Dersim dernekleri, Munzur Deresi’nin HES ve barajlarla tahrip edilmesini protesto ederek, “Nehirler kar için değil, yaşam için aksın” dedi.

Adana Dersimliler Kültür Dayanışma Yardımlaşma Derneği, Dersim’de bulunan Munzur Deresi’nin HES ve barajlarla tahrip edilmesini Heykelli Park’ta düzenledikleri açıklamayla protesto etti. Açıklamaya, kentteki Alevi temsilcilerinin yanı sıra siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı. Açıklamada konuşan Dernek Başkan Yardımcısı Ali Narin, 22 Mart Dünya Su Günü’ne dikkati çekerek, dünya genelinde suya olan ihtiyaca değindi. Günümüzde birçok ülkenin temiz suya erişemediğini aktaran Narin, “Burada nehirleri, gölleri, dereleri kardeş yapmaya geldik. Mücadelemizi dün olduğu gibi bugünde, yarında yılmadan büyüterek, devam ettireceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Nehirler kar için değil, yaşam için aksın” dedi.

MERSİN

Mersin Dersimliler Derneği de, aynı konuya ilişkin dernek binası önünde açıklama gerçekleştirdi. Çok sayıda dernek yöneticisinin katıldığı açıklamada, “Doğa senin Munzur senin seyirci kalma sahip çık” pankartı taşındı. Grup adına açıklamayı yapan Mersin Dersimliler Derneği üyesi Nurşen Çığlık, yaşam alanlarını yok edecek projeleri Dersimliler olarak tanımayacaklarını belirterek, “Talanınıza geçit vermeyeceğiz” dedi.

Açıklama, slogan ve alkışlar eşliğinde sona erdi.

İSTANBUL

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Munzur Koruma Kurulu da, Kadıköy Rıhtım’da basın açıklaması gerçekleştirdi. “Munzur’a dokunma” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Munzur özgürdür, özgür kalacak” ve “Munzur hayattır, hayatın akışı durdurulamaz” sloganları atıldı.

DOĞAYA KARŞI YAĞMA

Açıklamada söz alan DEDEF Yönetim Kurulu Üyesi Ulaş Yeğin, “Yerli ve uluslararası şirketler, pandemi koşullarını da fırsat bilerek ülkemizin dört bir yanında ormana, suya ve doğaya karşı büyük bir yağma hareketini arttırarak devam ediyorlar. Dersim coğrafyası olarak biz de ‘payımıza’ düşeni fazlasıyla alıyoruz” dedi.

Peyzaj adı altında kültürel miraslarının yok edilmek istendiğini söyleyen Yeğin, bu duruma karşı harekete geçtiklerini belirtti. Yeğin, “Tepkilerimizin ardından açıklamalara, insan zincirine ve cem tutma etkinliklerine katılanlara karşı pandemi süreci bahane edilerek soruşturmalar açılmış ve para cezaları kesilmiştir. Dersimlilerin toprağına, suyuna, ormanına, kültürüne ve inancına sahip çıkma iradesi, bu türden gerekçelerle bastırılmak istenmektedir. Dersim halkının haklılığı; projenin mahkeme kararıyla iptal edilmesiyle bir kez daha hukuken de tescil edilmiştir” diye belirtti.

İZİN VERİLMEYECEK

İktidarın yaşam alanlarını yok eden projelerine izin vermeyeceklerinin altını çizen Yeğin, şöyle dedi: “Suyunu, yaşamını, yaşam alanlarını sermayeye teslim etmeyenler; vadisini, deresini, merasını, ormanını, toprağını, doğasını, emeğini koruyanlar, kapitalizme, emperyalizme karşı mücadele edenler olarak bir kez daha haykırıyoruz. Talana izin vermeyeceğiz.”

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir