Diyarbakır’da tarihi Nevruz: Yüzbinler alanda kutladı

Serkan Akdemir

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da Abdullah Öcalan’ın çözüm sürecine dair mektubunun okunduğu tarihi Nevruz kutlamaları günler geçmesine rağmen kutlanmaya devam ediliyor.

Kutlamalarda ilk olarak tertip komitesi adına DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek bir konuşma yaptı. Programın devamında Mezopotamya Kültür Merkezi Korosu (MKM) Dünya Devrim Şarkıları Korusu devrim marşlarını seslendirdi.

Öcalan’ın mektubu okundu

Nevruz ateşinin yakıldığı kutlamalarda, konuşmaların ardından merakla beklenen Öcalan’ın mesajı İmralı heyeti üyeleri Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder tarafından Kürtçe ve Türkçe olarak okundu.

Öcalan, mektubunda “PKK’nin Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yaklaşık kırk yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim” derken, bunun için de Dolmabahçe’de açıklanan ilkeler temelinde bir mutabakatın oluşması gerektiğini vurguladı.

Öcalan bu mutabakatın, ‘Parlamento üyeleri ve İzleme Heyeti’nden teşkil edilen bir Hakikat ve Yüzleşme komisyonunun hayata geçmesiyle’ gerçekleşeceğini belirtti.

‘Sürecin doğal seyri izleme heyeti’

Öcalan’ın mektubunu okuyan HDP’li Sırrı Süreyya Önder, İMC TV’nin yayınında mektuptaki çağrıyı şöyle yorumladı: “Bundan sonra müzakere izleme heyetinin nezaretinde yürüyecektir. Kim ne derse desin, bu emri vaki değildir. Sürecin doğal seyri budur, kaçınılmazdır. Sayın Öcalan, hiçbir zaman muhataplarının bu dalgalanmalarından etkilenmedi, o sadece Türkiye halklarına güveniyor.”

Önder, “Öcalan’ın süreçte üzerinde durduğu en önemli şey muhatapların ciddiyeti, tutarlılık, sözüne güvenilirlik. Silahları bırakma için kongre çağrısı yeni bir değerlendirmesi değil. İlk toplantıyı yaptığımızda da, 2013 Nevroz’unda da, Avrupa’ya çıkışının da sebebi buydu. Silahsızlanma için muhatapları ciddiyete davet ediyor. Ve çok da sabırlı davranıyor” dedi.

IŞİD’e karşı Kobani’yi savunan Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Eşbaşkanı Asya Abdullah da Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında bir konuşma yaptı. Abdullah çözüm sürecinin geldiği noktayı değerlendirerek Türkiye halklarının demokratik barışını desteklediklerini söyledi.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinden Nevruz’a katılmak isteyenler ise, her sene olduğu gibi tren garına akın etti. Trende yer bulamayanlar, çareyi vagonların üstüne bayraklarıyla çıkmakta buldu.

Çocuk, genç, yaşlı binlerce kişi, Nevruz’a geleneksel kıyafetleriyle katıldı.

Sabah erken saatlerden itibaren Nevruz alanını dolduran yurttaşlar, yağmura rağmen şarkılar ve halaylarla kutlamalarda yer aldı.

Bu yılki kutlamalara, Gezi Parkı eylemlerinde çocuklarını kaybetmiş aileler de katıldı. Ethem Sarısülük’ün ailesi, Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert, Medeni Yıldırım’ın annesi Fehriye Yıldırım da Nevruz için Diyarbakır’a geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir