‘İntihar etti’ denilen Sevcan’ın vücudunda boğuşma izleri tespit edildi

HABER MERKEZİ – Esenyurt’ta şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Sevcan Demir’in vücudunda darp ve boğuşma izleri tespit edilmesi üzerine Kenan Danış gözaltına alınıp tutuklandı. Şişli’de ise, tarans kadına tecavüzde bulunan erkek serbest bırakıldı.

İstanbul’un Esenyurt ilçesi Süleymaniye Mahallesi’nde bir binanın dördüncü katında oturan Sevcan Demir, dini nikahlı eşi Kenan Danış ile tartıştıktan sonra şüpheli bir şekilde apartman boşluğuna düşerek ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Demir, yaşamını yitirdi.

Yapılan incelemelerin ardından Demir’in vücudunda çok sayıda darp ve boğuşma izi bulundu. Kenan Danış ise Sevcan Demir’in intihar ettiğini iddia etti. Olayın baş şüphelisi Kenan Danış, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine götürüldü.

ŞİŞLİ

Şişli’de ise Harun S., 2 Mart günü öldürmekle tehdit ettiği trans kadın Asel Oktay’a tecavüzde bulundu. KaosGL.org’un haberine göre Oktay’ın şikayeti üzerine fail Harun S., gözaltına alındı. Harun S., karakoldaki ifadesi ve savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevk edildi.

Failin üzerinde silah, kurşun ve kesici aletin de bulunduğu kaydedildi. Ancak İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği, “nitelikli cinsel saldırı” ile suçlanan Harun S.’nin adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Konuya dair konuşan Oktay’ın avukatı Levent Pişkin, “Bu karar, İstanbul Sözleşmesi’ne karşı yürütülen kampanyalardan ayrı düşünülemez. İstanbul Sözleşmesi içselleştirilmiş ve uygulanıyor olsaydı bu tarz kararlarla karşılaşmazdık. Ortada tutuklamayı gerektiren katalog bir suç varken, kaçma şüphesi varken tutuklama kararı verilmemesi kadına yönelik eril şiddetin cezalandırılmaması ve cesaretlendirilmesi anlamına geliyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir