Migros depo işçilerinin direnişi 8’inci gününde sürüyor

KOCAELİ – Ücretsiz izine çıkarıldıkları için 8 gündür direnen Migros depo işçilerinin eyleminde konuşan DGD-SEN Genel Başkanı Murat Bostancı, “Arkadaşlarımız iş başı yapana kadar direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan Migros deposunda çalışan işçiler salgına karşı alınmayan önlemler ve uzun çalışma koşulları nedeniyle, Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’na (DGD-SEN) üye oldu. Üye olan işçilerden 15’i geçtiğimiz ay ücretsiz izine çıkarılmıştı. Bu ay 45 işçi daha ücretsiz izne gönderilmesiyle ücretsiz izine çıkarılan işçilerin sayısı 60’ı bulurken, işçilerin ne zaman işbaşı yapacakları ise söylenmedi.

Bu duruma karşı Çayırova’da bulunan depo önünde direnişe geçen işçilerin 11.00 ile 17.00 saatleri arası gerçekleştirdikleri eylemi 8’inci gününü geride bırakırken, işçiler yaptıkları açıklama ile taleplerini tekrar dile getirdi. Bugün yapılan açıklamada “Ücretsiz izine, sendika düşmanlığına, mobinge, tacize izin vermeyeceğiz” pankartı açılırken, “İşçiler açken patronlara huzur yok”, “Ücretsiz izin kaldırılsın” ve “ Migros işçisi köle değildir” sloganları atıldı.

‘DİRENİŞTEYİZ’

Açıklamada ilk olarak sözü ücretsiz izine çıkarılan Gülay Bekler, depoda 3 sene çalıştığını ve işçilere köle gözüyle bakıldığını ifade ederek, köle değil emekçi olduklarını dile getirdi. Bekler, çalışma alanlarının düzenlenmesi taleplerinin ise göz ardı edildiğini dile getirerek, “Bu nasıl bir vicdan? Bundan sonra direnişteyiz. Haklarımızı alana kadar direnişteyiz. Ve direnişimizin zaferi sizleri delirtecek” diye konuştu.

‘ARKADAŞLARIMIZ YANIMIZDA’

Ardından söz alan Gülhan Albayrak ise 10 aydır sabah 08.00 ile akşam 22.30 saatleri arası çalıştıklarını ifade ederek, sendikanın ses çıkarana kadar depoda 3 vardiya çalışma sistemine geçilmediğinin altını çizdi. Albayrak, içeride çalışan arkadaşlarının yanlarında olduğunu dile getirerek, “Arkadaşlarımız bizim yanımızda. Amirlerden korkmuyorlar. Yönetim olarak çok acizsiniz” diye belirtti.

‘İŞÇİNİN ALINTERİNİ ÇALIYORLAR’

Son olarak söz alan DGD-SEN Genel Başkanı Murat Bostancı, Migros’un müdür ve yöneticilerinin de hırsızlık yaptığını dile getirerek, “İşçinin alın terini çalıyorlar. Hırsızlık sadece birinin eşyasını çalmak değildir. Emek teri, alın teri hırsızlığı var. Ve bu alçak patronlardan bunun hesabını soracağız. 8 gündür inançla direniyoruz. Arkadaşlarımız iş başı yapana kadar direnmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından işçiler halaylarla direnişlerini sürdürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir